Sektor energetyki ma podstawowe znaczenie w funkcjonowaniu społeczeństwa oraz gospodarki, tak więc należy do najistotniejszych strategicznie obszarów infrastruktury krytycznej. Dzieli się na segmenty obejmujące: wytwarzanie, gromadzenie, przesyłanie oraz użytkowanie dostępnych form energii i jej nośników na postać użyteczną w procesach przemysłowych, rolnictwie, transporcie, czy w gospodarstwach domowych. Każdy z segmentów energetyki cechuje się odmienną specyfiką i jest narażony na zagrożenia o różnym charakterze. Dlatego do zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa konieczna jest ciągła aktualizacja i rozbudowa systemów ochrony infrastruktury, jako reakcja na rozwój niekorzystnych trendów światowych m.in. w zakresie zagrożeń wojną, terroryzmem, cyberprzestępczością. Poszukiwanie nowych źródeł, sposobów pozyskiwania i przetwarzania energii, realizacja planu ochrony środowiska, jak również podnoszenie bezpieczeństwa energetycznego, stanową priorytety polityki państw.
Do innowacyjnych obszarów branży infrastruktury krytycznej i energetyki należą:
- Technologie poprawiające efektywność wytwarzania, konwersji i generowania energii przy zmniejszonym zanieczyszczeniu środowiska i obniżonym rozpraszaniu energii.
- Rozwiązania poprawiające żywotność maszyn i urządzeń energetycznych, w tym obniżenie hałasu i drgań towarzyszących procesom generacji energii, ulepszone metody monitorowania stanu technicznego.
- Inteligentne sieci zwiększające bezpieczeństwo energetyczne i efektywność dostaw energii,
- Nowe lub ulepszone technologie magazynowania energii, w tym akumulatory, baterie, superkondensatory, związki chemiczne
- Zarządzanie ładowaniem pojazdów elektrycznych
- Wykorzystanie dostępnych lokalnie odnawialnych źródeł energii i paliw, w celu zwiększenia niezależności energetycznej określonego obszaru
- Technologie podnoszące jakość paliwa
- Systemy zdalnego mierzenia zużycia energii – smart metering, teleinformatyka w energetyce
- Energia z odpadów przemysłowych i komunalnych